Home Life 65 years of math in American public schools.

65 years of math in American public schools.

Last week I bought a burger from Burger King for $1.58.

The girl at the counter took my $2 and I was digging for my change when I took 8 cents out of my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies while looking at the screen on her register.

Sensing her discomfort, I tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried…

This explains why:

Teaching Math In 1950

A logger sells a truckload of lumber for $100. His production cost is 4/5 of the price. What is his profit?

Teaching Math In 1960

A logger sells a truckload of lumber for $100. His production cost is 4/5 of the price, or $80… What is his profit?

Teaching Math In 1970

A logger sells a truckload of lumber for $100. His production cost is $80. Did he make a profit?

Teaching Math In 1980

A logger sells a truckload of lumber for $100. His production cost is $80 and his profit is $20.

Your task: underline the number 20.

Teaching Math In 1990

The logger earns $20 by cutting down beautiful forest trees.
What do you think of this way of making a living?

The topic for class participation after answering the question: How did the forest birds and squirrels feel when the logger cut down the trees (there are no wrong answers).

Teaching Math In 2005

El hachero vende un camion carga de arboles por $100. El costo de production es………….

Facebook Comments